Młodzież ZSOiZ w Gryfowie Śl. realizuje projekt „Zielona Moc – Strefa zieleni dla młodych talentów” dofinansowany w ramach Programu Równać Szanse, który jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Fundację Civis Polonus.

Fundacja od 2001 roku wspiera ciekawe inicjatywy społeczne służące wyrównywaniu szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z małych miejscowości, poprzez podnoszenie ich społecznych i emocjonalnych kompetencji. „Równać Szanse” to projekty realizowane przez młodzież, dzięki którym młodzi ludzie mogą:

·         poznać swoje możliwości i uwierzyć siebie,

·         podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność,

·         lepiej poznać i zrozumieć społeczność, w której żyją,

·         nawiązać relacje i współpracę zarówno z rówieśnikami, jak i dorosłymi

Nasz projekt, którego uczestnikami są uczniowie ZSOiZ w Gryfowie Śl. został dofinansowany przez Fundację kwotą 12 000 zł.

Co będziemy robić? Tematem przewodnim wokół którego koncentruje się projekt jest architektura krajobrazu. W styczniu uczestnicy wezmą udział w warsztatach na temat wzbogacania różnorodności biologicznej terenów miejskich poprzez tworzenie nowych obszarów zielonych. Poznają elementy roślinne i małą architekturę ogrodów oraz techniki ich wykorzystywania do tworzenia stref zieleni oraz opracują projekt strefy zieleni przy ZSOiZ w Gryfowie Śl, który zostanie zrealizowany w dalszych etapach projektu. W styczniu odbędą się też warsztaty stolarskie przeprowadzone przez doświadczonego stolarza, podczas których młodzież wykona drewniane donice, ławki i stół. Następnie stworzony projekt zostanie wcielony w życie. Uczestnicy samodzielnie zaaranżują przestrzeń, posadzą rośliny oraz przygotują i zamontują małą architekturę ogrodową. W efekcie powstanie strefa zieleni sprzyjająca integracji i zacieśnianiu więzi społeczności szkolnej i lokalnej, oraz stanowiąca doskonałą przestrzeń do organizacji różnorodnych imprez i uroczystości szkolnych i środowiskowych.

W ramach projektu uczniowie zorganizują i wezmą również udział w dwóch wycieczkach integracyjnych oraz zorganizują piknik podsumowujący ich półroczne działania oraz osiągnięte efekty.