„uczniowie gryfowskiego ZSOiZ poznają historię lokalną”

07 marca bieżącego roku, odbył się  V Szkolny Konkurs Biblioteczno-Historyczny. Tematem tegorocznej edycji była historia regionalna, rozumiana jako dzieje „Małych Ojczyzn”. W przyjaznym otoczeniu naszej biblioteki szkolnej, reprezentanci większości klas Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim, w składach przeważnie trzyosobowych, rozwiązywali tradycyjnie krzyżówkę historyczną. Składała się ona z 15 poziomych haseł, tworzących finalne rozwiązanie – „Historia Lokalna”.

Zakres tematycznych zmagań z przeszłością dotyczył dziejów Powiatu Lwóweckiego oraz miasta i gminy Gryfów Śląski. W swoich działaniach intelektualno-organizacyjnych, uczniowie wykorzystywali literaturę zgromadzoną w bibliotece szkolnej, m.in.:

– Jarosław Bogacki, Gryfów Śląski. Portret Historyczny Miasta nad Kwisą, Gryfów Śląski 2020,

– Waldemar Bena, Andrzej Paczos, Dolina Rzeki Kwisy, Lubań 2000,

– Waldemar Bena, Andrzej Paczos, Z Biegiem Kwisy. Przyroda, Człowiek, Lubań 2009,

 – Powiat Lwówecki,  Foto-Marek Chwistek, Tekst Antoni Bok, Bydgoszcz 2005.

Po blisko dwugodzinnych zmaganiach, komisja w składzie (Pani Agata Pender i Pan Mieczysław Gnach- organizatorzy konkursu) zadecydowała o ostatecznych wynikach:

– I miejsce klasa V Tip w składzie: Marcela Wnukowicz, Kacper Więcewicz, Kacper Wolak;

– II miejsce klasa IV o w składzie: Klaudia Kowalczyk, Oliwia Wieczorek, Patrycja Zielińska;

-III miejsce klasa II b w składzie: Jakub Nowosielski, Max Smokowski.

-III miejsce klasa I o w składzie: Nikola Ciuła, Aleksandra Kuczyśka, Tymoteusz Uzdrowski;

– IV miejsce ex aequo zajęły klasy: III Ti, III o, II TIL, I , IV TIL, I TIL, I a.

Zdobywcy miejsc I-III, z rąk Pani Dyrektor- Moniki Ignaciuk-Borkowskiej otrzymali nagrody rzeczowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim. Ponadto każdy z uczestników naszego konkursu zdobył ocenę celującą      z historii w obszarze „odpowiedz”, na semestr II, w roku szkolnym 2023/2024.

Organizatorzy.